Codesys@ ve EtherCAT@ ile PC Bazlı OtomasyonPC Tabanlı Endüstriyel Otomasyon

Bir makinenin başlangıç tasarım aşamasındaki en önemli kararlardan biri, kontrol sisteminin seçilmesidir. Programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC'ler) ilk olarak 1970'lerde piyasaya çıktığından beri süreç ve otomasyon pazarlarına hakim oldular. Yıllarca PLC, makine otomasyon kontrolündeki gelişmelere öncülük etti. Otomotiv endüstrisinde kullanılan küçük kontrollerden, tüm fabrikaları işleten geniş ölçekli kontrol cihazlarına kadar PLC, birincil olarak tercih edildi.

Bununla birlikte, PC 1990'ların başından itibaren işlemci hızı ve çeşiti arttıkça endüstriyel otomasyonda başarılı şekilde kullanılmaya başlandı ve bu bileşenlerin maliyeti düştü. Geçen zamanla hem PC kullanan uygulama sayısı artmakta hemde iki teknolojinin arasındaki fark giderek azalmaktadır. On yıl önce hangi denetleyiciyi kullanacağınıza karar vermek açık bir seçim olabilirdi; Bugün, artık böyle değil.

Endüstri 4.0 ile beraber iyice popüler bir konu haline gelen PC tabanlı otomasyon son on yılda hızlı bir gelişme katetmiş ve hızla yaygınlaşmıştır. Donanım ve yazılımda eş zamanlı meydana gelen ilerlemeler PC bazlı otomasyonu klasik kontrol tiplerine (PLC , Haraket Kontrölör) göre hem teknik hemde ticari açıdan avantajlı hale getirmiştir.PC bazlı kontrol ile PLC ile kontrölünün karşılaştırılması için tıklayınız.

PC Tabanlı Otomasyon Bileşenleri  
Donanım Yazılım
Panel PC veya Box PC + Monitör : Nexcom IPC üretimi tam endüstriyel ürünler
Sürücüler : EtherCAT bağlantılı Control Techniques ürünü AC7DC/Servo sürücüler ve Servotronix AC Servo Sürücüler
IO Modülleri : EtherCAT bağlantılı uzak giriş/çıkış terminalleri
Codesys Run Time : PC'den gerçek zamanlı (250µs'e kadar) kontrol olanağı veren Codesys RTE
EtherCAT : Dünyanın en hızlı ve güvenilir endüstriyel veriyolu
Panel PC Soft PLC (Codesys RTE)
      

Panel PC'ler standart olarak PC ve monitörden oluşurlar. Ön tarafta IP65 koruma sınıfına sahip bir monitör arka tarafta ise PC işlevi için gerekli donanımları içeren Box PC bulunur. Panel PC üzerinde Ethernet/EtherCAT haberleşmesi için LAN portları , USB portları ve güç bağlantısı için terminal bulunur.

NEXCOM fansız Panel PC'lerin yapısında , sadece bir adet anakart, LED arka ışığı bulunan TFT LCD Panel, kompakt NEMA 4 / IP65 bir şasi bulunur. Esnek ve güvenilir bir endüstriyel bilgi işlem platformu olarak tasarlanan Panel PC ve Monitör, opsiyonel I/O bağlantısı olan kompakt, yüksek düzeyde entegre, ağa bağlı bir bilgisayardır. NEXCOM Panel PC'leri her türlü ağır endüstriyel ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Örnek bir ürün olan Nexcom APPC 1540T modeli , çift Gigabit Ethernet konektörleri, iki Mini PCIe yuvası ve bir SIM kart yuvası aracılığıyla WWAN / WLAN genişletmeyi ve diğerlerini destekler. 12 ~ 30VDC geniş güç girişi desteği ile APPC 1540T, endüstriyel alanlarda ve makine cihazlarında güçlü bir soft PLC & HMI çözümü oluşturur. Buna ek olarak, APPC 1540T, çift bağımsız görüntüleme için ikinci ekranını bir VGA portu üzerinden ekran transferi yapabilir. APPC 1540T, iki adet izole RS232 / 422/485 portu, dört izole edilmiş DI ve DO kanalı ve Fieldbus portuna sahiptir.

      

Soft PLC kontrol sisteminde yazılım tarafı Codesys@ tarafından üretilen ve standart bir endüstriyel bilgisayarı bir kontrölöre dönüştüren Codesys RTE kullanılmaktadır. Codesys RTE'nin başlıca özellikleri şunlardır.. *Tek veya çok çekirdekli CPU'lar ile Windows 7/8/10 / Embeded (32/64 Bit) altında çalışabilmektedir. *Kendi gerçek zamanlı çekirdeğe sahiptir: ilave donanım bileşenleri veya işletim sistemi uzantıları olmaksızın 250μs'e kadar gerçek zamanlı kontrol sağlar. *Standart fieldbus'ların (EtherCAT, ProfiNET, Modbus TCP vb. konfigürasyonunu doğrudan IEC 61131-3 Geliştirme Sisteminde destekler, harici kart vb. gerekmez
*Kalıcı verileri destekler: sabit disk, flash kart, NVRAM ile verilerinizi kalıcı olarak saklayabilirsiniz. *TargetVisu, WebVisu, SoftMotion, CNC + Robotik gibi uzantılar ve kütüphaneler *İşletim sisteminden bağımsız çalışabilme, Windows harici CPU kurulumu ile mavi ekran hatalarında bile çalışmaya devam edilemesi.

EtherCAT

EtherCAT, Beckhoff Automation tarafından geliştirilen gerçek zamanlı bir Endüstriyel Ethernet teknolojisidir.IEC standardı IEC61158'de açıklanan EtherCAT protokolü, otomasyon teknolojisinde, test ve ölçümde ve diğer pek çok uygulamada gerçek zamanlı kontrol uygulamları için uygundur.

*EtherCAT'in geliştirilmesi sırasında , kısa çevrim süreleri (≤ 100 μs), doğru senkronizasyon (≤ 1 μs) için düşük hata zamanı ve düşük donanım maliyetleri hedeflenmiştir..

*EtherCAT frame master tarafından bütün slave nodlara gönderilir ; master harici bütün üyeler sadece akış aşağı yönlendirme yapar. Bu konsept, öngörülemeyen gecikmeleri önler ve gerçek zamanlı kontrölü garanti eder.

*Line, tree, star, veya daisy-chain: EtherCAT bütün bağlantı şeklillerini destekler.

*EtherCAT'e 65.535 cihaz bağlanabilir, ağ genişletme imkanı neredeyse sınırsızdır.

*EtherCAT güvenlik teknolojisi IEC 61508'e göre geliştirildi, TÜV sertifikalı ve IEC 61784-3'te standartlaştırıldı. Protokol, SIL 3'e kadar Güvenlik Bütünlüğü Seviyesi olan güvenlik uygulamaları için uygundur.

Sürücüler

ONIKS KONTROL SISTEMLERİ VE MÜHENDİSLİK SAN. TİC. A.Ş tarafından sağlanan PC tabanlı otomasyon sistemlerinde otomasyon mühendislerine donamım bağımsız çözüm oluşturma imkanı sağlanmaktadır. Donamım bağımsızlığından kastedilen PC bazlı kontölör tarafından kontrol edilen sürücü/IO vb. ekipmanların seçimninde herhangibir marka bağımlılığı olmamasıdır. Soft PLC sisteminde EtherCAT@ uyumluluğu olan herhangibir marka/model sürücü kullanabilir.

Control Techniques'in yeni nesil M700/701 sürücüleri ile Digitax ST model servo sürücüler PC bazlı kontrol sistemlerine %100 uyumluluğa sahiptirler. Codesys gerçek zamanlı soft PLC sisteminde kontrol döngüsü güncelleme aralığı 250µs'e kadar düşürülebilmektedir.

Sürücülerin kolay kullanımı ve esnek menü yapısı devreye alma süresini en az indirmektedir.

Crevis Giriş / Çıkış (IO) Mödülleri

Endüstriyel Giriş/Çıkış modülleri olarak EtherCAT@ destekleyen herhangibir donamım kullanılabilir. EtherCAT@ destekleyen dijital giriş ve çıkışlar, Analog giriş ve çıkışlar, Thermocouple girişi , PWM giriş/çıkışlar, sayıcı ve kodlayıcı(Encoder) girişleri vb kullanılabilir.

Anasayfa > Ürünlerimiz > Codesys@ ve EtherCAT@ ile PC Bazlı Otomasyon